BLOG Moniky White: Balkón jako venkovní obývák
Když jsem ještě bydlela v centru Prahy, tvrdila jsem všem, že mě víkendové ježdění do přírody moc neoslovuje. Ideálním pobytem v městské přírodě bylo pro mě posezení na zahrádce kavárny nebo na balkóně.
Se změnou bydlení jsem přírodu vzala víc na milost a už před covidem jsem se zcela neplánovaně stala vášnivou zahradnicí. Nicméně jsem dbala na to, aby při rekonstrukci domu byl balkón přistaven a tak si stále mohu užívat „městskou“ snídani na balkóně.
Na cestách balkóny automaticky přitahují moji pozornost, ráda si je fotím. Je vidět, jak v evropských metropolích je každý metr čtvereční venkovního prostoru ceněn a vzhled terasy či balkónu je chloubou jeho majitele. K vidění jsou palmy, cypřiše, rajčata i sochy.
U nás, přestože existence balkónu zvyšuje atraktivitu bytu, zůstává řada teras prázdných nebo se využívají jako odkládací prostor. Proto se při rekonstrukcích bytů snažím přijít s konceptem balkónu nebo terasy jako pokračování vnitřního prostoru a klienty to je vítáno.
Abychom si svoje balkóny náležitě užili, je dobré vyjít z této myšlenky, že jsou jakýmsi pokračováním našich interiérů, venkovními obýváky. Proto je žádoucí přenést doplňky, které máme běžně v obýváku, na balkón. Například existuje již mnoho koberců a polštářů s venkovní povrchovou úpravou, případně lze zvolit zajímavou rohož z přírodních nebo recyklovaných materiálů. Na balkón si také můžete pověsit zrcadlo hned vedle poličky s květináči.
Při zařizování „venkovního obýváku“ za mě fungují dvě základní praktická pravidla:
- Kvalitní skládací nábytek, který na malém balkóně můžete složit a schovat v zimě ke zdi. V městských bytech si přece nemůžeme dovolit nábytek stále stěhovat z balkónu do domu. Mým jasným favoritem je francouzský zahradní nábytek Fermob, který splňuje všechny mé požadavky: je krásný, má kvalitní povrchovou úpravu, která odolá větru, dešti i UV záření a je dostupný v mnoha barevných variantách. Pokud si vyberete ten z kolekce Bistro, je navíc i lehký.
- Příjemnou atmosféru vytvořím bezdrátovými venkovními svítilnami. V současné době je už na trhu spousta výrobců, kteří nabízejí bezdrátové lucerny, které si nabijete přes USB kabel a vydrží vám rozsvícené i několik večerů. U mě vedou stylově neutrální lampy Balad, které nesmí chybět u našich dlouhých večeří v Řecku. Ale existují i další, které jsou například z tradičního bambusu, ale uvnitř skrývají bezdrátovou technologii – například Take A Way od Arika Levyho.
Samozřejmě pěkné prostředí bude jen fungovat v kombinaci s milou společností. Proto nám všem přeji spoustu krásných balkónových posezení při rodinné snídani či večerním aperitivu!