• Premena-litomerickeho-nadrazi_head Rekonstrukce a následná přeměna litoměřického nádraží v multifunkční objekt

Rekonstrukce a následná přeměna litoměřického nádraží v multifunkční objekt

Krásný příklad záchrany industriální památky proměněné díky celkové rekonstrukci v multifunkční objekt. Monika White se svým manželem architektem Michaelem White pomohla majitelům s rekonstrukcí kavárny, společenského sálu a spojovací chodby.

Cílem rekonstrukce bylo zachovat dobový charakter prostor, očistit je o architektonické vlivy z druhé poloviny 20. století a vytvořit nadčasový interiér industriálního rázu.

V průběhu stavby se nalezly původní litinové sloupy, které podpíraly střechu nástupiště, což vedlo k nápadu vytvořit terasu v podobě původního perónu. Uvnitř kavárny byla obnovena původní dřevěná šikmá střecha. Vyzděné příčky byly otevřeny a část kavárny byla přepažena skleněnou stěnou v dřevěném rámu inspirovanou historickými nádražími. Stejně tak bar je dřevěný, navozující atmosféru přelomu století. Plastové podlahové krytiny byly nahrazeny dubovými parketami a cementovými dlaždicemi s ornamenty. Na zdech chodby jsou sokly s bordůrami v dobovém duchu. Industriální lampy z Le Patio jsou od německé firmy, která již od roku 1912 vyrábí repliky historických nádražních osvětlení.

Vybavení interiéru je nadčasové – na zakázku vyráběné stoly ze starých kolejnic z 19. století, křesla TON smíchaná s koloniálním sezením v loungové části. Historickou atmosféru industriálního objektu dokreslují fotky starých českých nádraží a industriální kovová zrcadla na stěnách.

Kavárna, která se jmenuje Káva s párou, získala titul Pohádkové nádraží 2016.

Projekt byl publikován:

Bydlení iDnes: Skvosty na trati. Nejkrásnější česká nádraží, na něž je radost pohledět

Venkov & Styl: Když se starým nádražím rozline vůně kávy

Doma Dnes: Ostře sledovaná káva – aktuality