• Monika-White_LePatio_Renovace-bytu-s-terasou_hd2 Renovace bytu s terasou

Renovace bytu s terasou

Rekonstrukce terasy rodině změnila životní styl

„Celkovou rekonstrukci terasy pod vedením Moniky White jsme si s manželem nadělili jako dárek k Valentýnovi, kdy to bylo přesně 1,5 roku, co jsme se přestěhovali do nového bytu“, prozrazuje paní domu.

Mladá žena si po svém příjezdu ze zahraničí, kde žila, oblíbila pražskou restauraci NOI, kam chodila se svým partnerem, dnes už manželem. Když zjistila, že se na úpravě interiéru podílela designérka a majitelka obchodů Le Patio, Monika White, řekla si, že ji jednou osloví, až bude potřebovat.

Později se mladá rodina přestěhovala už s malým synem do podkrovního bytu v historické části Prahy. Byt si vybrali také díky prosluněné terase, kterou ale první rok moc nevyužívali. Proto se rozhodli oslovit svoji oblíbenou designérku. Po úvodní konzultaci bylo jasné, že půjde o totální proměnu terasy včetně menších úprav předsíně, kde si manželé přáli více úložného prostoru.

Proměna vstupního prostoru bytu

Při navrhování úložných prostor v poměrně malé předsíni Monika White postupovala podle svého oblíbeného pravidla: „U malých prostor to je jako na lodi, každých 10 centimetrů se počítá!“ Proto navrhla policový systém nejen okolo dveří, ale i nad nimi. Díky zvolené jednotné neutrální světle šedé barvě a absenci úchytek u skříní zastavěná část nepůsobí robustně. Naopak teď předsíň působí harmonicky i díky nové tapetě ve výklenku a lavici připomínající „koně“ z hodin tělesné výchovy.

Terasa

Designérka se s klientkou domluvila na tom, že navrhne terasu tak, aby byla dalším plnohodnotným „pokojem“ bytu. Obě se také velmi rychle shodly na konceptu – dřevěná podlaha, hodně zeleně, pohodlný nábytek a stínění proti slunci i dešti.

Protože paní domu ráda vaří a používá čerstvé bylinky, Monika White navrhla a nechala vyrobit obrovský kovový truhlík, který tvoří předzahrádku balkonu. Přidala tak do užitné plochy 60 cm do hloubky. Nová markýza s nepromokavou látkou nad vstupem z dětského pokoje chrání proti slunci a menšímu dešti. Na ni navazuje kovová prosklená stříška chránící terasu celoročně před sněhem a deštěm.

Na terasu je také vidět oknem z ložnice rodičů – zde designérka s klientkou chtěly, ať mají manželé skutečně krásný výhled a nedívají se na nudnou šedivou zeď. Prvním nápadem byla venkovní tapeta na míru, ale cenově by neodpovídala rozpočtu. Jako u většiny Moničiných klientů se ukázalo, že je paní domu výtvarně nadaná a tak se sama pustila do výmalby zdi venkovními barvami. Výsledná „džungle“ citlivě ladí s vybavením terasy. Novou podlahu z tropického dřeva garapa doplňuje kvalitní kovový nábytek Fermob, který odolá beze změny všem rozmarům počasí. Praktickou kovovou polici na kolečkách doplňuje velká lavice a mini schůdky, po kterých mohou manželé sejít přímo z okna z ložnice. Jde sice o netradiční řešení, ale paní majitelka je spokojená – může vyjít na terasu a nechat děti v klidu spát ve svém pokoji. Vybavení terasy doplňují přenosné LED lampy, zavěšená světýlka, polštáře a hlavně spousta květin. Terasa se tak stala dalším, právoplatným pokojem, který zároveň rodinu spojuje s venkovním světem. Paní domu je nadšená – v porovnání s předchozím rokem, kdy na balkóně skoro nebyli, tento rok jsou zde pořád! Slavili zde hned dvoje narozeniny – její a prvorozeného syna, začali zde grilovat, což si pochvaluje zejména manžel, který je také pyšný na svoje papriky a rajčata v květináči. Paní domu si užívá svoji bylinkovou předzahrádku, kde voní mimo jiné tymián a bobkový list. Podle vlastních slov jim zrekonstruovaný balkón zlepšil kvalitu života.

Použitý nábytek a doplňky: lavice –kůň, malá stolička, kovový regál na kolečkách = nábytek Le Patio, žlutá kovová židle Bistro Fermob, bílé proplétané židle SixtiesFermob, šedý kovový stůl Bistro Fermob, LED bezdrátová svítilna Balad Fermob. Polštáře Maia a Gastounet, Vivaraise.


Projekt byl publikován:

Marianne Bydlení: Terasa nad městem