BLOG Moniky White: Designové trendy z Paříže a co nově navštívit ve městě nad Seinou
Monika White přináší z podzimní Paříže nejen nové trendy, které se budou odrážet v designu a módě v nadcházející sezóně, ale také tip na nedávno otevřený architektonický skvost na jejím předměstí a polyfunkční komplex v oblasti Arsenalu realizovaný slavným Davidem Chipperfieldem.
Na podzim jsem měla možnost dvakrát pracovně navštívit Paříž: Poprvé to byl veletrh nábytku Maison & Objet a pařížský Design Week, kde nejen potkávám naše stálé i nové dodavatele, ale hlavně jsou zde vidět trendy v oblasti designu nábytku a bytových dekorací, které se vždy projeví následující rok. A podruhé to bylo v listopadu, kdy jsem měla maraton pracovních schůzek kvůli projektům. Paříž je již od dob, kdy jsem zde studovala, mojí srdeční záležitostí, tak zároveň využívám každou minutu v tomto městě, abych načerpala inspiraci pohledem do výkladních skříní známých značek, návštěvou architektonických novinek či galerií. Ráda sem jezdím „nasát“ trendy – stačí se dívat na lidi v ulici, výlohy. Móda a design se zde prolínají a každý pobyt je velmi inspirativní.
Po několika letech, kdy designu vévodil trend 70. let, se na první pohled zdá, že nás čekají změny. Část tvůrců stále sází na barvy – a to dost veselé. Avšak v přímém kontrastu je nastupující béžový minimalismus.
Barvy inspirované koncem 70. let dodávají radost
Žlutá, oranžová, zelená, fialová, modrá a všudypřítomná terakotová jsou vidět nejen na instalacích značky pols potten, kteří se barev nikdy nebáli. Jejich umělé květiny působily téměř psychedelicky. Můj manžel tvrdí, že mu tyto barvy připomínají kolekci Porsche ze stejného období – a když se podíváte na jejich oficiální barevnou škálu z konce 70. let, naprosto to sedí! Inspirativní fúze barev a skvělé atmosféry se letos podařila značce Vivaraise, která nevystavovala v oficiálních prostorách veletrhu, ale měla skvělý nápad představit novou kolekci v butiku módní návrhářky Nathalie Garçon v úchvatné pasáži Vivienne v centru Paříže. Velmi podobnou barevnou škálu použil Elitis ve svém showroomu a je také vidět například i ve výloze francouzské módní nadčasové značky Bensimon. Návrháři se tak rozhodli, ať už vědomě nebo podvědomě, proti všeobecné melancholii a depresi z náročných časů bojovat barvami.
Další náš velký partner, výrobce kovového venkovního nábytku Fermob, svoji novou kolekci prezentoval v nádherném prostoru v Marais. Fermob je leaderem v oblasti barev, zaměstnává skupinu odborníků, tvůrců barev a jejich kombinací, a určuje na několik let dopředu barevné trendy. Je velmi zajímavé sledovat s každou novou kolekcí, jakým směrem se ubírají. U Fermobu také byly vidět oba dva trendy – vedle barevné retro škály představil neutrální barvy připomínající minimalismus 80. let:
Neutrální béžové a bílé tóny, organické oblé tvary a měkké, huňaté materiály
Pokud chcete být skutečně in, zvolte neutrální barvy, které mají akcent béžové a bílé, ale hlavně si pořiďte pohovku nebo křeslo oblých tvarů. Ideálně jeho potah musí být huňatý, až chlupatý – ano, může vám to připomínat potahové materiály z 80. let. Samozřejmě, že úroveň materiálů je dnes jiná a cílem je, aby vám bylo příjemně, nic kousavého doma nechceme. Zde se designéři perfektně strefili do potřeb během energetické krize – huňaté plédy, polštáře a ještě jeden doplněk, který zažívá renesanci – termofor! Ano, ohřívací láhev, kterou někteří znají z dětství u babičky nebo ze starých anglických filmů, se stává dalším nezbytným doplňkem.
Byli jste v Paříži mnohokrát a hledáte něco nového?
Muzeum Alberta Khana
Předměstská čtvrt Boulogne-Billancourt díky své atraktivní poloze u Seiny prochází zajímavou rekonstrukcí. V červnu se zde otevřelo muzeum Alberta Khana, který byl francouzským bankéřem a filantropem, žil v letech 1860 až 1940. Khan pochopil, že žije v naprosto přelomové době a chtěl ji zdokumentovat. Proto dal stipendia, poměrně vysoké částky, vybraným mužům a ženám s pokynem: „Cestujte a mějte oči otevřené!“. Z těchto cest pak během 22 let vznikla kolekce čítající cca 72 000 fotografií a 183 000 metrů filmu nazvaná Archiv planety. V muzeu jsou vystavené fotky a filmy Khanových stipendistů, které donedávna nebyly veřejnosti přístupné.
Nová budova muzea obklopená fantastickou zahradou je zrealizovaná známým japonským architektem Kengo Kumou. Stavba samotná je ze zahrady téměř neviditelná a tvoří oázu uprostřed ruchu velkoměsta.
Morland – Arsenal
Další čtvrtí, která se v rámci příprav na Olympijské hry v Paříži rehabilituje, je Morland – Arsenal- přístav mezi Bastilou a Marais, tedy úplné historické centrum města. Zde se v 60. letech postavily velké kancelářské budovy, které čtvrť úplně vylidnily. Návrh na oživení celé této oblasti mezi Seinou a Marais a nové využití bývalých administrativních budov v roce 2016 vyhrál známý David Chipperfield, který realizoval například mé milované Neues muzeum v Berlíně. Tento rok se polyfunkční projekt La tour Morland začíná otvírat veřejnosti. Cílem je mix rezidenčního bydlení s hotely, obchody, tržištěm, službami a kavárnami, které čtvrť otevřou jak běžným Pařížanům, tak i turistům. Rekonstrukcí prochází nejen budovy samotné, ale i vnitřní zahrady.
V budově vznikl pětihvězdičkový designový hotel Bonnie, který vás ohromí nejen úchvatným výhledem na Paříž, špičkovou restaurací, ale i designem přesně podle posledních trendů. A zároveň zde najdete street- artový hotel: The People kombinuje pokoje s noclehárnou ve velmi artové atmosféře s naprosto skvělým výhledem a lidovými cenami za ubytování. Rekonstrukce přinesla nový impuls celé čtvrti a vznikají zde obchody, galerie, umělecké dílny. Tato nově rehabilitovaná část Paříže určitě stojí za návštěvu, a to klidně na kole. Od doby, co se v centru Paříže zavedla rychlost 30 km/hod a jeden pruh pro auta a další povinně pro kola, cyklistika prožívá úplný boom. Elegantní cyklisté jsou všude. Pařížanky to zvládají i v sukni a na podpatcích. Mají můj obdiv!