BLOG: Zelené Milano
Zelená je nejen nová módní barva doplňující trend neutrálních a přírodních barev v interiérech, ale je vidět i na oblečení a na italských ulicích díky skrytým oázám zeleně v atriích domů. Monika White vám představí jak trendy z veletrhu Salone del Mobile, tak i novinky z milánských ulic.
Vstup do designového Milána nemohl být velkolepější než zhlédnutím videa Andyho Warhola přímo na letišti – na velké obrazovce se promítají dobové snímky z jeho tehdejšího televizního kanálu. Znovu musím obdivovat Warholovu genialitu, když vidím, jak byl vlastně otcem dnešní reality show.
Tento rok se konečně uskutečnilo první „normální“ Salone del Mobile ve standardním termínu od časů covidu, o kterém nebylo pochyb, že se bude konat. Musím říct, že jsem zde strávila necelý týden doslova v jiném světě nejen, co se týká skvělého designu na každém kroku, ale i mentálního nastavení kreativních lidí z celého světa – takovou psychickou vzpruhu bych přála každému.
Týden v designovém světě
Ve čtvrti Bréra, kde se koncentruje nejvíc venkovních instalací Design Weeku, takzvaného fuorisalone, jsou na ulicích zalitých sluncem doslova davy lidí. Lidmi nemyslím jen dospělé, ale i malé školní děti se jmenovkami na krku a sluchátky na uších poslouchající své učitele mluvící o designu – je vidět, proč jsou Italové na špici designu: snaží se vědomosti předávat té nejmladší generaci již od útlého věku.
S dodavateli, se kterými jsem měla na veletrhu schůzku, jsme se shodli na tom, že tento rok je obchodně velmi náročný a proto vítáme příležitost si užít týden v království designu, kde člověk snadno zapomene na okolní realitu. To ale neznamená, že se zde vystavovaly „nepoužitelné“ výrobky. Naopak – objevila jsem tady spoustu novinek, které využiji pro svoji práci, a v neposlední řadě poměrně jasné trendy:
Trendy interiérového designu
- Obrovské pohovky, které jsou dominantou každého prostoru, dávají tušit, že proti stresu je nejlepší „lounging“. Český ekvivalent válení se tak pěkně nezní, ale vypadá to, že se tedy budeme s návštěvami povalovat hromadně.
- Nábytku, včetně čalouněného, kralují neutrální barvy, jako je šedá a béžová s akcenty zelené. Objevuje se zde i zemitý tón terakoty. Fermob tuto barvu nazývá red ochre.
- V interiérech se zeleň již zabydlela a stále se objevuje v nových kombinacích – třeba v podobě předělující stěny od značky Pedrali plné pokojovek, která opticky rozdělí velké prostory. Obklopení přírodou nemusí být jen ve formě pokojových rostlin, ale i formou přírodních motivů na vzorech a dekoracích.
- Abych byla objektivní – byl vidět i druhý barevný trend výrazných pop-artových barev jako je růžová, fialová, výrazná žlutá. Ale i zde byla všudypřítomná zelená.
- Spousta slavných italských značek nabízela své skvosty ze 70. let v lehkých současných úpravách. Dobrým příkladem je ikonické obloukovité sofa značky La Cividina. Jak je vidět, inspirace 80. léty designérům dlouho nevydržela a znovu se vrací do 70. let.
- Vypadá to, že mramor se v interiérech natrvalo zabydlel nejen v podobě mramorových stolů, ale také v koupelnách. V dnešní době, kdy na dlaždice digitálním tiskem věrně přenesete mramorové vzory, si je můžete dovolit nejen na podlaze, stěnách, ale i na koupelnovém nábytku.
- Italská značka Agape slavila 50 let výročí a ve svém úžasném showroomu představila koupelnové trendy po desetiletích. Bylo zajímavé vidět, jak barevně hravá byla 70. léta a jak naprosto minimalistický byl design 90. let.
Technická světla Axolight – spojení tradice s novou technologií
Veletrhy designu jsou také skvělé v tom, že zjistíte, že nejste sami, kdo se při realizaci projektů potýká s určitým problémem. V mém případě dost často narážím v developerských novostavbách na jeden vývod pro světla v poměrně velkých místnostech. Většinou zde nelze vrtat a tak řešíme, jak zavěsit různá svítidla v různých vzdálenostech. Ukázalo se, že jde zřejmě o mezinárodní developerskou praktiku. Designér Ryosuke Fukusada proto navrhl pro Axolight geniální systém technického osvětlení, který právě tento problém řeší včetně doplnění o různé typy svítidel, i dekorativních. Vážím si toho, že mně věnoval skoro hodinu svého času, kdy jsme společně vymysleli, jak tato světla inspirovaná chrámovými ceremoniemi v Kyotu použijeme v mém novém projektu. Na tomto příkladu je také vidět další trend – spojení klasických materiálů s novými technologiemi.
Udržitelnost
Jako obvykle, čtvrť Tortona nabízí velmi inovativní trendy, které jsou nejen krásné, ale také zaměřené na udržitelnost a využívání nových materiálů. Obé svými oblými tvary a nádhernými barvami splňují křesílka Grembo od Fluente z vyrobené z výrobních odpadů.
Italská značka Et-al představila nové židle přesně v trendu maximální udržitelnosti, kdy se firmy snaží znovu zpracovávat zbytky z prvovýroby. 85 % židlí je z recyklovaných materiálů a zbylých 15 % používá materiál nový. Podle majitelů je toto maximální dosažitelný poměr, kdy lze udržet molekulární strukturu materiálu.
Kromě recyklované keramiky je vidět také recyklovaný beton a sklo – nové technologie jsou nutností a všichni se je snaží využívat. Dalším příkladem jsou obklady vytvořené 3D tiskem z recyklované hlíny nebo plastika z keramických střepů zavěšených na síti.
Zaujala nás také další rekonstrukce staré tovární budovy, kterými tato čtvrť tak oplývá – hotel Magna Pars, který je pojatý jako loft povyšující industriální materiály na estetický zážitek.
Zeleň všude, kam se podíváš
Milán je velkoměsto, které si je vědomo významu zeleně. Všechny balkóny i střešní terasy jsou minizahradami s bujnou vegetací. Zeleň najdete i na nádvořích historických paláců nebo atriích kancelářských budov, které jsou v rámci Salone zpřístupněny veřejnosti. Doslova si užíváme objevování „zelených oáz“ v průchodech různých budov. Naše oblíbená nadace 5vie, podporující život v historickém centru města, dala k dispozici svůj romantický palác architektonickému studiu Artemest, které vytvořilo L´Appartamento, tedy příklad ideálního bydlení. Naprosto fantastická byla terasa v neobvyklé zeleno-černé kombinaci.
Spousta lidí na ulicích, zejména v době večerního aperitivu, který je zde institucí, na nás působí pozitivně, různé venkovní umělecké instalace jen umocňují kreativního ducha.
Celkově musím říct, že se úroveň Milána posunula nahoru. Velkým impulzem k tomu byla v roce 2015 světová výstava Expo. Ale vliv měl i Brexit, kdy vláda podpořila přeliv finančních firem z City do Milána tak, aby se mohlo stát novým finančním centrem: Rozšířilo se metro, všude se jezdí na kole, protože je zde rychlost 30 km/hod. Město je přívětivější.
Opulentní Seletti
Vůbec se mně nechce zpátky a snažím se pobyt prodloužit, ale bohužel není žádný let! A tak alespoň na chvíli zapomínám na neúprosnou realitu v showroomu značky Seletti, kam jsem pozvána na večerní prezentaci trendů. Již ve vstupu jsme vtaženi do světa estetiky Seletti, kde „more is more“. Na zahradě jsou pak domečky, které pootočením zjevují prototypy nových výrobků. Zástupci firmy pak chtěli znát náš názor, vidět reakce. Užili jsme si to včetně společnosti ikonických Seletti opic, které byly rozvěšené po zahradě.
Poslední den v muzeu designu
Milánský pobyt jsem završila návštěvou galerie Triennale s fantastickou stálou výstavou italského designu a vždy zajímavými aktuálními expozicemi. Letos tam v rámci Design Weeku byla také česká výstava skla a keramiky, Made by Fire, počin Moravské galerie. Český design tak byl ve skvělé společnosti italských legend Angela Mangiarottiho a Ettore Sottsass.
Naprosto symbolicky uzavírám svoji návštěvu Milána s tlustým číslem italské Elle Decor v ruce, které si se zájmem čtu po celý zpáteční let do Prahy. Těch pár dnů v Milánu, kde jsem se potkávala s lidmi z celého světa, mně dodalo spoustu energie. A také znovu potvrzení toho, že Italové jsou v designu nejlepší nejen díky své tradici, ale i tím, jak lásku k designu pěstují již v malých dětech. Velká inspirace i pro nás.