BLOG: Chelsea Flower show, i zahrady mají své celebrity
Rostoucí popularita odolných trvalek, plevel nevyjímaje, schopných přizpůsobit se změnám klimatu, udržitelnost a recyklace – to jsou nejdůležitější trendy, které Monika White zaznamenala na nejslavnější zahradnické přehlídce na světě.
Zahradám jsem propadla – čas strávený na zahradě je pro mne terapie i kreativní práce s okamžitým výsledkem. Inspirací mi jsou mistři oboru, jako jsou Monty Don nebo Piet Oudolf, jejichž knihy i pořady sleduji. Zájem o zahrady se pak přenáší i do mých projektů, kde se snažím, aby zahrady a terasy byly přirozeným pokračováním interiérů.
Anglie, jak ji milujeme: excentrická, kreativní a umění užít si to
S manželem Michaelem, spolupachatelem mých zahradnických experimentů, jsme na jaře naznali, že si už konečně zasloužíme navštívit nejslavnější zahradní výstavu na světě – londýnskou Chelsea Flower Show. Michael se dokonce kvůli tomu stal členem the Royal Horticultural Society (RHC).
Na výstavu jsou zváni význační mezinárodní zahradní designéři, kteří se pak na ni připravují i několik let. V rámci samotné show se oceňují především zahrady, hlavní kategorií je Show Gardens. Svoji kategorii také mají malé zahrady a balkóny. Dále mezi sebou soupeří pěstitelé trvalek a uděluje se cena květině roku. Zahrady se na přehlídku staví již dva měsíce dopředu – ano, jak rostliny, tak i keře a stromy se do Chelsea převáží. Staví se zídky, fontány a žije tím nejen Londýn, ale i celá Británie díky BBC a pořadu Gardeners’ World. Samozřejmě za vznikem každé zahrady stojí tým skládající se ze zahradního designéra, pěstitele rostlin a dalších lidí, kteří většinou reprezentují nadace, které jsou do projektů zapojené.
Akce je velmi populární, začíná obvykle návštěvou královské rodiny a pak se dveře otevřou veřejnosti. V sobotu bylo v areálu 15.000 návštěvníků. Nicméně vše probíhá velmi příjemně, protože návštěvníky spojuje láska k zahradám a chuť si takovou příležitost užít. Šaty, klobouky, květinové košile a piknik se šampaňským k tomu patří. Samozřejmostí je také prodej různých doplňků pro zahradníky – mě nadchlo designově dokonalé klekátko s krásnými rukavicemi.
Většina hlavních zahrad je spjatá s nějakou nadací a zahrady jsou pak přesunuty do parků nemocnic a klinik. Skvělé je i to, že v sobotu odpoledne, poté, co show skončí, pěstitelé trvalek vše prodávají. Londýňané tam již čekají se svými vozíčky a těší se, že si odkoupí rostliny v top kvalitě za super ceny.
Dva hlavní proudy v designu zahrad
Je pro mě blízké se na vystavené zahrady dívat jako na interiéry a tak na přehlídce pro mě byly jasné dva hlavní trendy:
- Klasické pojetí: Záhony jsou propojené, květiny hustě vysázené a barevnost je ve vlnách či pásech, které se vzájemně přelévají. Jde o jakési ostrůvky barev – bílé, modré, růžové… Rostliny se vzájemně prorůstají. Vše barevně i tvarově ladí, jako když vážete kytici do vázy. U těchto zahrad – velmi krásných – jsem měla pocit, že jsou připraveny jen pro tuto show, byly hotové, rostliny se neměly kam dále vyvíjet.
- Nový trend: Vychází z víc extrémního počasí, kdy je velmi suché léto, které se střídá s vydatnými dešti. Mezi rostlinami jsou větší rozestupy, jsou odolnější, zvyklé na sušší podnebí. Podkladem mohou být i starší dlažby, praskliny v betonu. V zahradách jsou požity recyklované materiály. Barevnost je více středomořská než klasická anglická. Rostliny mají prostor se vyvíjet a měnit.
Obecným trendem, který se také začíná objevovat i u nás, je zaměření se na různé traviny a tzv. plevele. Zahradní architekti více pracují v duchu udržitelnosti s různými rumišti, jako jsou betonová prostranství na sídlištích a brownfieldech, využívají doslova každou prasklinku v betonu, recyklované materiály jsou povinností.
Velkým paradoxem této show pro mě je, že tento rok jednu ze zlatých medailí získala Korejka za kopii ohroženého korejského kopce. Vystavěla zde dokonalou kopii ze 70 tun hornin přesunutých ze Skotska. O ekologii se v tomto případě asi nedá hovořit.
Absolutní vítěz: Horatio’s Garden
Vítěznou zahradou se stala Horatio’s Garden, která reprezentuje první, klasický trend. Měla krásnou paletu barev i atmosféru a hlavně za sebou silný příběh: Terapeuticky pomáhá pacientům, kteří se zotavují po těžkých poraněních páteře. Proto je speciálně navržená tak, aby rostliny dobře viděli lidé z kolečkového vozíku. Zahrada bude přesunuta do kliniky a práce na zahradě bude součástí terapie pro pacienty.
Cena veřejnosti a BBC: A Life Worth Living Garden od Chris Beardshaw
Cenu veřejnosti získala zahrada v klasické bílo-modré anglické barevnosti, která pomáhá pacientům se zhoubným nádorem kostní dřeně. Ačkoliv v rámci show jí byla přidělená relativně nevýhodná pozice – celá zahrada byla ve stínu, představuje zřejmě to nejlepší z aktuálního klasického trendu. Barevně čisté kompozice, velká část plochy bez květů, zaplněná listy různých tvarů. Skvěle se v ní vyjímal zajímavý vodní prvek i staré kameny.
Totálně odlišná zahrada od Sarah Price oceněná zlatou medailí
Jako zjevení působila zahrada Nurture Landscapes Garden od Sarah Price vytvořená jako udržitelný hold umělci a pěstiteli rostlin, Cedricu Morrisovi. Autorka vycházela z mála dochovaných maleb Morrisovy zahrady, která byla v béžovo-hnědo-šedo- růžové barevnosti. Jde o zahradu v již zmiňovaném novém stylu, ve které je relativně málo květin, jsou ve větších rozestupech a nevytvářejí barevné vlny, nicméně se barvy do sebe vzájemně prolévají. Sarah využila stromy, které byly na místě, ale borovice si přivezla své. Přístup Sarah Price mě nadchnul: Využila různých starých květináčů, cihel a kamenů, postavila novou hliněnou zeď, kterou natřela pruhy v tónech odpovídajících barevnosti květin. Pro mě, mého manžela, ale i třeba Montyho Dona, to byla nejkrásnější zahrada.
Nejlepší balkónová a květináčová zahrada: Feels Like Home od Rosemary Coldstream
Rosemary nechala zahradě skvěle vyniknout díky černému pozadí, které vytvořila z antracitově natřené překližky, na kterou ještě přibyla černé laťky – ty prostoru dodaly hloubku. Je to výborný nápad pro malé prostory. Zahrada Novozélanďanky žijící v Londýně se svým manželem získala nejen cenu ve své kategorii, ale i cenu publika. Ústředním tématem bylo vytvoření prostoru, který jí bude připomínat rodný ostrov, proto třeba použila kapradiny apod.
Na jídlo zvolte kosmopolitní Borough Market a restauraci Capricci
Pokud si, stejně jako my, budete chtít příště užít nejen show, ale i kosmopolitního ducha Londýna, doporučuji skvělý trh Borough Market, kde si vedle indických pouličních pochoutek koupíte jeruzalémské delikatesy dohromady s pravou bagetou a dalšími pochutinami z celého světa.
Borough Market je blízko Tate Modern, kam se také dostanete lodní dopravou. Až se nabažíte moderního umění i industriální architektury, skvělou večeři dostanete pár metrů od galerie v autentické italské restauraci Capricci.