BLOG: Tipy na kulturní víkend v Paříži
Poslední víkend v listopadu jsem zavítala pracovně do Paříže vybrat kolekci večerních autorských šperků a u té příležitosti jsem chtěla vidět nejzajímavější výstavy. Výběr je skutečně skvostný, proto se ráda dělím o kulturní tipy:
Mark Rothko ve Fondation Louis Vuitton
Nejdůležitější informace je, že tato výstava potrvá až do 2. dubna příštího roku. A proto byste si ji neměli nechat ujít. Myslím, že jde o nejlepší a nejrozsáhlejší výstavu Rothkových děl všech dob! Jedním z kurátorů je sám Christophe Rothko, malířův syn. Smekám před Fondation, která dokáže téměř bezkonkurenčně zorganizovat jedinečné výstavy jako byly kolekce sběratelů Morozova a Ščukina. V případě Rothka jde o neuvěřitelných 115 obrazů mapujících celou jeho uměleckou kariéru od jeho počátečních figurativních maleb až po známá díla abstraktního expresionismu včetně všech obrazů z kaple v Houstonu, z Washingtonu, všech děl z Tate Modern v Londýně a řady soukromých sbírek včetně Rothkovy rodiny. Čirá krása na vás čeká v posledním patře krásné budovy od Franka Gehryho – zde v sále s vysokým stropem jsou k vidění černobílá díla z Kaple Rothko spolu s impozantními sochami od Alberta Giacomettiho. Pro mě to byl nejsilnější zážitek.
Nicolas de Staël v Muzeu moderního umění (Musée d’Art Moderne de Paris)
I když jsme si mysleli, že po Rothkovi už nedokážeme nic vstřebat, nakonec retrospektivní výstava mého oblíbeného Nicolase de Staëla zážitek z barevné abstrakce umocnila: Staël byl francouzský malíř ruského původu. Protože se narodil roku 1914 do šlechtické rodiny, rodina emigrovala po bolševické revoluci do Francie. De Staël patří mezi nejvýznamnější francouzské malíře poválečného období a s Rothkem ho spojují úchvatné barevné kombinace. Na rozdíl od Rothka jeho abstrakce střídají figurální malby. Charisma tohoto umělce bylo ještě umocněno jeho vzhledem hollywoodské hvězdy. V rámci výstavy uvidíte nejen jeho ikonická díla, jako je třeba Parc des Princes, ale i některá méně známá včetně obrazů, které jsou vystavovány poprvé. Výstava trvá do 21. ledna, pak se přesune do Fondation de l’Hermitage v Lausanne.
A protože se tento rok připomíná 50 let od úmrtí Pabla Picassa, užili jsme si dvě výstavy, které jsou s jeho dílem a vlivem spjaté:
Gertrude Stein a Pablo Picasso v Lucemburském muzeu (Musée du Luxembourg)
Muzeum ve východním křídle Lucemburského paláce si stále drží svoji úroveň umělecky oceňovaných výstav. Aktuální výstava mapuje vzájemný vliv Gertrude Stein a Pabla Picassa a potrvá až do 28. ledna. Gertrude Stein, experimentální spisovatelka, jejíž tvorba je často označována za kubistickou, byla velkou přítelkyní Pabla Picassa a jeho první sběratelkou. Spojoval je nejen fakt, že se jako cizinci přestěhovali ve stejném období do Paříže, ale i jejich svobodomyslnost tvorby i životního stylu. K vidění jsou zde i exponáty řady současných umělců inspirovaných touto slavnou dvojicí. Návštěvu výstavy doporučuji spojit s procházkou v nekrásnější zahradě Paříže – Lucemburskou zahradou.
Sophie Calle v Musée Picasso – A toi faire ma mignone (Je to na tobě, holčičko)
Moje velká oblíbenkyně, francouzská konceptuální umělkyně, spisovatelka a fotografka, Sophie Calle. Proslavila se, mimo jiné, když se usídlila na Eiffelovce a přijímala tam návštěvy. Sophie vzdává hold Picassovi s humorem sobě vlastním na výstavě, která potrvá do 7. ledna. Měla jsem obrovské štěstí, že jsem ji potkala na výstavě osobně.
A mimo toho jsme nestačili vidět:
Vincent van Gogh v Musée d’Orsay (do 4. února), Amadeo Modigliani v Musée de l’Orangerie (do 15. ledna), Paříž v době moderny – umění 1905-1925 v Petit Palais (do 14. dubna) a pro milovníky starých mistrů je výstava Neapol v Paříži, kde v Louvru uvidíte obrazy z Museo di Capodimonte (do 8. ledna).
Takže spolu se Sophie Calle si můžeme říct, je to na Vás, ale stojí to za to.